Doświadczenia na świeżym powietrzu

Zapraszamy do obejrzenia naszych wielkich baniek mydlanych.

Bańka mydlana
Gdy wydmuchujemy bańkę mydlaną, początkowo jest ona bezbarwna. Gdy błona staje się dostatecznie cienka, pojawiają się barwy. Jest to wynik interferencji światła w cienkich warstwach. Więcej na ten temat można przeczytać w książce Krzysztofa Ernsta.
Ernst K; Einstein na huśtawce czyli fizyka, zabaw,  gier i zabawek, „Tajemnice błon i baniek mydlanych”, Prószyński  i S – ka, Warszawa 2002, s.145-155

Kilka uwag na temat przygotowania roztworów na bańki mydlane
W przepisach używamy wody destylowanej, która nie ma żadnych zabrudzeń,  płynu do mycia naczyń bez dodatku balsamu, zmniejszającego napięcie powierzchniowe wody oraz gliceryny sprawiającej, że banki są bardziej sprężyste i wytrzymalsze. Można je wtedy odbijać. Jeśli chcemy wykonać ogromne bańki mydlane, to musimy roztwór zagęścić  mąką kukurydzianą. Trzeba także zwracać uwagę na to, czy dysponujemy zwykłym płynem czy koncentratem? Przygotowanie roztworu tylko z płynu i wody pozwala nam stworzyć małe bańki żyjące krótko. Dodanie do roztworu gliceryny, zapobiega szybkiemu odparowaniu wody i znacznie wydłuża ich czas życia. Gliceryna pozostawia jednak ślady. Zatem wybór przepisu zależy od tego,  gdzie robimy doświadczenia i jaki chcemy osiągnąć efekt.

Przepisy
1. 6 porcji wody, 3 porcje przezroczystego płynu do mycia naczyń, 1 porcja gliceryny.
2. 5 porcji wody, 4 porcje płynu do naczyń, 1 porcja gliceryny.

3. (bańki z cukrem, bez gliceryny, która zostawia plamy) – 250 ml przegotowanej lub destylowanej wody, 3 łyżeczki oleju, 4 łyżeczki cukru, 6 łyżeczek płynu do naczyń jeśli bańki będą pękać to dodajemy więcej   płynu do naczyń.

4.  (na wielkie bańki i tunele – Czechy – Věra  Pejčochová) – (porcja to 250 ml) 12 porcji wody, 1 porcja płynu, 1 porcja kukurydzianej mąki, 2 łyżki proszku do pieczenia. Roztwór musi poleżeć. Przed użyciem wymieszać, żeby mąka nie osiadła na dnie. Jeśli bańki pękają, trzeba dodać więcej płynu do naczyń. Roztwór musi poleżeć. Przed użyciem pomieszać, żeby skrobia nie osiadła na dnie. Jeśli bańki pękają to należy pomału dolać płynu do naczyń.

5. Roztwór na wielkie bańki – tunele z baniek
10 l wody,
3 koncentraty płynu do naczyń lub 5 butelek zwykłego płynu,
1 l gliceryny
Plamy, które powstaną na ubraniach są trudne do sprania.

Proste rakiety napędzane powietrzem

Materiały:plastikowa 2l butelka, przewód paliwowy lub wąż ogrodowy 35 – 40 cm, rurka PCV o średnicy 2cm i długości ok. 30 cm, taśma klejąca, kartka A 4,  karton o  160 lub 250g/m2 na stateczniki rakiety.

Przygotowanie rakiety:
Papier A 4 nawijamy na plastikową rurkę i sklejamy taśmą klejącą. Tak wykonana rolka z papieru tworzy rakietę. Jeden koniec rolki ściskamy i owijamy taśmą klejącą, w taki sposób, żeby powstał czubek rakiety.
Do drugiego końca doklejamy stateczniki wykonane z grubego papieru.

Przygotowanie urządzenia rozruchowego rakiety:
Plastikowy przewód paliwowy z jednej strony wkładamy do butelki, a z drugiej do rurki PCV. Wszystkie łączenia uszczelniamy taśmą klejącą.

Start rakiety:
Rakietę nakładamy na rurkę z PCV przymocowaną do przewodu paliwowego. Plastikową butelkę kładziemy na ziemi. Rakietę ustawiamy pod kątem 45o. Następnie gwałtownie wskakujemy na plastikową butelkę. Sprężone powietrze wprawia rakietę w ruch. Zasięg takiej rakiety może wynosić ok.  40-50m.  Żeby wystrzelić następną rakietę musimy wdmuchać powietrze do odkształconej butelki. Jeśli butelka pęknie to można ją szybko wymienić na nową.

Uwaga:
Przewód paliwowy lub wąż ogrodowy sklejamy trwale z rurą PCV. Drugi koniec węża możemy włożyć w otwór wywiercony w zakrętce butelki. Takie rozwiązanie pozwoli na szybką wymianę butelki, w razie jej zużycia.
Otwór w zakrętce musi mieć średnicę nieco mniejszą od węża. Wąż łatwo umieścić w zakrętce jeśli go wcześniej włożymy do wrzącej wody.