Optyka

Zapraszamy do wykonania niepowtarzalnych zdjęć do swojego albumu. Wykorzystamy do tego celu jeden z działów fizyki – optykę, a ściślej cień, odbicie i załamanie światła.

CIEŃ jest dowodem na prostoliniowe rozchodzenie się światła.

Powstaje, gdy na drodze wiązki światła umieścimy ciało nieprzeźroczyste.

W zależności od ilości źródeł światła oświetlających dany przedmiot, możemy otrzymać jeden, dwa lub dowolną ilość jego cieni.

Oświetlając ciało LED-ową taśmą otrzymujemy tyle cieni, ile jest na niej świecących punktów.

Prace uczniów 2020/2021

ODBICIE ŚWIATŁA

Światło padające na granicę dwóch ośrodków może ulec odbiciu, ale dodatkowo część wiązki świetlnej może ulegać załamaniu.

Odbicie światła zachodzi wówczas, gdy wiązka światła dociera do takiej powierzchni jak lustro, wypolerowana powierzchnia metalu, itp.

Przykładem takiego zwierciadła płaskiego jest niezmącona powierzchnia wody np. kałuża lub tafla wody w jeziorze.

Modelem zwierciadeł kulistych wklęsłych i wypukłych jest zwykła łyżka do zupy. Sprawdźcie czym różnią się obrazy powstałe w takim zwierciadle, jeśli popatrzymy na łyżkę z obu stron?

Kolejnym przykładem zwierciadła wypukłego jest choinkowa bombka.

Spróbuj wykonać nietypową fotkę do swojego albumu…

ZAŁAMANIE ŚWIATŁA jest to zmiana jego kierunku rozchodzenia się przy przejściu z jednego ośrodka przezroczystego do drugiego. Na przykład z powietrza do wody lub odwrotnie.

Możesz tak ustawić się względem wypełnionej wodą lampki do wina, żeby otrzymać obraz Swojej twarzy. Oczywiście wtedy musisz poprosić kogoś, żeby zrobił Ci zdjęcie.