Rocznica III powstania śląskiego oraz plebiscytu na Górnym Śląsku

W tym roku przypada 100 rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku oraz wybuchu III powstania śląskiego. Uczniowie naszej szkoły, w ramach lekcji historii, mieli za zadanie przygotować pracę pt. „Czy warto pamiętać o powstaniach śląskich?”.  Uczniowie wykazali się kreatywnością, ponieważ pojawiły się ulotki, plakaty, prezentacje.  Jedna z uczennic przygotowała wypowiedź dotyczącą powstańśląskich, która, w moim mniemaniu, może być świadectwem pamięci na temat naszej regionalnej historii.

Dlaczego warto pamiętać o powstaniach śląskich ?

Jednym z głównych powodów dlaczego warto pamiętać o wszystkich trzech powstaniach śląskich jest uszanowanie poświęcenia ludzi biorących w nich udział. Nie należy zapominać o tym, że walczyli oni o pozostawienie regionu Górnego Śląska w granicach Polski. Kolejną przyczyną dlaczego nie można zapominać o tych wydarzeniach jest fakt, że wiedzę, którą teraz nabędziemy, prawdopodobnie będziemy przekazywać kolejnym pokoleniom, w celu upamiętnienia historii powstań śląskich. Należy również dbać o miejsca, w których znajdują się pomniki i zabytki upamiętniające to wydarzenie, by zachować je dla naszych potomków.

Tosia Proszkowiec