Wycieczka do sztolni

30 maja uczniowie kl. 1-6 wyruszyli z samego rana na wycieczkę do Sztolni Luiza w Zabrzu. Czekała na nich solidna dawka wiedzy, ale przede wszystkim świetna zabawa. Podczas wyjątkowej, podziemnej lekcji dzieci dowiedziały się m.in. czym jest kultura śląska, kim jest hajer, jak powstaje węgiel, jakimi sposobami wytyczano pod ziemią kierunki świata.
Klasa 1 i 2 wzięły udział w Bajtel Szychcie czyli poprzez zabawę wcielili się w rolę górników i na własnej skórze mogli odczuć trudy pracy pod ziemią. Niektórym udało się też wydobyć własną bryłkę węgla ? Uczniowie otrzymali oryginalny, sztygarski strój roboczy i ekwipunek w postaci kasku z lampą górniczą. W trakcie zajęć wykonali różnorodne zadania, takie jak urabianie węgla kilofem, ładowanie i transport drewnianą taczką, cięcie drewna, a także brali udział w akcji ratowniczej.
Z kolei uczniowie kl. 3-6 w kopalni wynalazków oprócz poznania historii tej kopalni, a także poszerzenia wiedzy o pracy górnika, zwiedzili podziemne tunele. Później wzięli udział w zajęciach plastycznych gdzie zadaniem było wykonanie makiety przekroju geologicznego za pomocą różnorodnych materiałów.
Następnie wszystkie klasy miały spływ podziemną trasą.